12 februari 2012

Waardoor wordt methaan op Mars aangevuld?

Methaan-hotspots op Mars

Methaan-hotspots op Mars

Dat de atmosfeer van Mars methaan bevat is al sinds 1999 bekend en in de daarop volgende jaren werd ‘t nog eens bevestigd. Maar nieuw is de ontdekking dat het methaan op sommige plekken van Mars steeds wordt aangevuld. Door Mars scherp in de gaten te houden middels een infrarood-telescoop èn de W. M. Keck telescoop, beiden op Hawaï, kon men precies zien wáár op Mars het methaan toeneemt, namelijk op drie methaan-hotspots. Interessant is de vraag: wat is de bron van het methaan? Twee mogelijke antwoorden: óf het heeft een geologische óf een biologische bron. In het eerste geval ontstaat methaan door een reactie tussen water en heet vulkanisch gesteente, in het tweede geval is microscopisch klein leven de bron. 8-O In beide gevallen biedt het een opmerkelijke conclusie: òf Mars is geologisch nog actief òf er is leven op Mars. Ding dong!  De drie hotspots waar een grote groei van de hoeveelheid methaan werd waargenomen zijn het gebied ten oosten van Arabia Terra, de Nili Fossae regio en tenslotte het gebied Syrtis Major, allen in de buurt van de evenaar van Mars. Vooral in de lente en zomer is een toename van het methaan waargenomen, met een snelheid van ongeveer 0,6 kg per seconde. Eén van de waargenomen methaanpluimen bevatte ongeveer 19.000 ton methaan. Komende jaren zal vast geprobeerd worden welke variant van de mogelijke oorzaak van het methaan de juiste is. Wordt vervolgd! Bron: Universe Today.

Share

Gerelateerde Astroblogs

  1. ‘Marsmethaan’ zit waarschijnlijk in de aardatmosfeer
  2. Kraters en ‘kanalen’ in Hephaestus Fossae
  3. Ergens tussen Kasei Valles en Sacra Fossae

Reacties

  1. Tom Bonte zegt:

    Als de methaanproductie seizoensgebonden is, dan zou ik eerder denken aan bacterieel leven…Laat ons hopen :)

  2. Adrianus V zegt:

    Ja, ik heb nog niet eerder gehoord van vulkanen die per seizoen actief zijn. :-) Zou wel verrassend zijn als dat zo was.

Trackbacks

  1. [...] 15 februari 2011 om 17:13u. De waargenomen methaan-hotspots op MarsIn 2009 ontdekten onderzoekers dat er een variatie zit in het op Mars waargenomen methaan, zowel qua tijd als plaats. De waarneming van de variatie in het methaan in de Marsatmosfeer kwam [...]

Laat wat van je horen

Switch to our mobile site